top of page
Jana Graf

Izložba Fakeless: Razgovor s profesoricom Klementinom Šančić Bradač

Izložba Fakeless, koja je nastala kao rezultat suradnje Goethe-Instituta i ukrajinskog kolektiva Kunsht, gostovala je u školama diljem Hrvatske, a zahvaljujući profesorici Klementini Šančić Bradač i u našoj gimnaziji. Profesorica Šančić Bradač je vrlo angažirana i aktivna. Budući da je sudjelovala na prošlogodišnjoj Međunarodnoj olimpijadi njemačkog jezika (Internationale Deutsch-Olympiade) s učenicima Dorijanom Agićem i Janom Graf, Goethe-Institut ponudio joj je stipendiju za stručno usavršavanje i mentorstvo hrvatskom timu. Stoga je protekloga ljeta desetak dana provela u Göttingenu kao jedna od svega dvjestotinjak sudionika iz cijelog svijeta.


Učenici 2. a razrednog odjela s prof. Klementinom Šančić Bradač


Profesorice, otkud crpite energiju za toliki angažman?

Pa… nemam osjećaj da sam nešto pretjerano angažirana. Mislim da se jezik zapravo događa izvan razreda. Mi u razredu samo gradimo bazu, a uporaba jezika i jezik kao sredstvo, kao put do nekog drugog cilja događa se izvan tog umjetnog okruženja [razreda]. Potrebno je, naravno, učenje gramatike i vokabulara, ali smatram da je funkcionalni dio, odnosno uporaba, važnija. Ono što osobno volim jest da učenici upotrijebe svoja znanja, sposobnosti i kvalitete koje uopće nisu vezane za njemački jezik, već da on služi samo kao “radni jezik”, kao nekakvo sredstvo koje im omogućava ostvarenje cilja. Ne želim da je sâm jezik smisao svega – nije, jezik je samo sredstvo koje će ti pomoći da dođeš do svog cilja


Odakle ideja za dovođenje izložbe Fakeless u našu školu? 

Kako već par godina intenzivno surađujem s Goethe-Institutom, u stalnom sam kontaktu s voditeljima izložbi i usavršavanja. Tako sam na jednom od usavršavanja načula da Fakeless gostuje po školama diljem Hrvatske. Učenike kojima predajem Njemački jezik vodila sam na tu izložbu u Institut i jako im se svidjela. Zato sam odlučila dovesti izložbu u našu školu - da svima bude dostupna. Kao i uvijek u životu, ključnim se pokazalo dabei sein - kad si na pravom mjestu u pravom trenutku, sve informacije te pronađu! [smijeh] 

Bila sam zaista sretna da smo dobili mogućnost ugostiti Fakeless. Za početak jer je to višejezična izložba, može se interaktivno pregledati na više jezika, među ostalim i na njemačkom. Zato su nam vodiči i bili učenici koji pohađaju nastavu Njemačkog jezika. S druge strane, tema medijske pismenosti kojom se izložba bavi savršeno se uklapa u bilo koji sat razrednika i naš školski program Abecede prevencije.


Tema izložbe je upravo Medienkompetenz, odnosno snalaženje u medijima, lažne vijesti, dezinformacije i sl., što je svakako vrlo korisno. Je li to bio jedan od razloga dovođenja izložbe u školu?

Izložba je izvrsna za samoosvještavanje svakoga od nas: Koliko se dobro u današnje vrijeme znamo služiti medijima? Koliko ti mediji upravljaju nama? Imamo li mehanizme obrane od lažnih vijesti i dezinformacija koje nas okružuju? Mogu li ja, kao profesor, u odrasloj dobi, prepoznati video generiran umjetnom inteligencijom i/ili želim li si priznati da zapravo ne znam puno o tome, da ne mogu prepoznati lažan video ili dezinformacije i da dozvoljavam da me se prevari? To mi je bio glavni motiv: potaknuti na razmišljanje, kako mlade tako i sve nas odrasle koji smo u obrazovnom okruženju. 


Galerija fotografija s izložbe Fakeless


Izložba je gostovala u školi desetak dana. Imate li podatke o posjećenosti? 

Ne računajući učenike naše škole, izložbu je posjetilo otprilike 280 učenika. Podržale su nas i posjetile skoro sve osnovne škole iz Samobora i okolice, a od srednjih škola Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola te Strukovna škola. Tražili su se i dodatni termini, ali nažalost nismo bili u mogućnosti baš sve ostvariti. 

Posebno mi je drago da su nas posjetili osnovnoškolci. Time su imali prilike osjetiti atmosferu, prostor i rad gimnazije. Osim toga, drago mi je da je izložba pridonijela tome da se u školi održavaju i neke dodatne aktivnosti, a ne isključivo regularna nastava. Na taj način  Škola ostvaruje suživot sa Gradom i ostalim obrazovnim institucijama.


Sve ove dodatne aktivnosti radite paralelno s nastavničkim poslom. Koliko Vam je teško organizirati nešto poput postavljanja izložbe i kako je tekao taj proces? 

Od Instituta smo dobili mnogo materijala pa je najprije trebalo napraviti smisleni odabir plakata za postav u školi kako obilazak ne bi trajao dulje od 45 minuta po grupi, a opet da pokažemo sve ono što smo htjeli predstaviti vezano uz temu Medienkompetenz

Nepošteno bi bilo reći da sam sve radila sama. Uvijek je tu netko od kolega tko uskoči, ali naravno, ne možeš nikoga obvezati da ti pomaže cijelo vrijeme. Posebno se zahvaljujem kolegici Plečko Mežnarić koja mi je pomogla i vizualno osmisliti izložbu i postaviti same plakate, a i veliko hvala i svim kolegama koji su podržali cijelu priču. Ipak, najveća zahvala ide našim vodičima izložbe: Niki, Katarini, Dorianu, Fabijanu, Matiji, Jani i Luki. Oni su dočekali svaku grupu posjetitelja, a onda ih vodili kroz izložbu te na taj način predstavili i sebe i školu. K tomu, većinu grupa posjetitelja vodili su na njemačkom jeziku. Objašnjavali su im izložbeni postav i dijelili prateće materijale, na primjer 3D naočale ili radne listove. I na kraju, velika zahvala ide 4. a razredom odjelu koji je pomogao “rastaviti” cijelu izložbu, skinuti plakate i pažljivo spremiti dobivene materijale tako da ih na vrijeme mogu vratiti Institutu. To je zahtijevalo puno vremena i puno ruku, a zahvaljujući 4. a bilo je brzo i efikasno. 


Što možemo očekivati u budućnosti?  Već ove jeseni planiram sudjelovati s učenicima na glazbeno-scenskom natjecanju ''Max sucht den Superstar II'' u Varaždinu gdje će učenici moći pokazati svoju kreativnost i talent na njemačkom jeziku. Svakako ću poticati i pripremati učenike za školska i županijska natjecanja, a na proljeće se učenici likovnim ili filmskim radovima javljaju na međunarodno natjecanje povodom Dana Europe ''Europatag-Wettbewerb''. Naravno, obavezno ćemo sudjelovati i na sljedećoj Međunarodnoj olimpijadi njemačkog jezika... Za to smo već spremni. :)


Izložba Fakeless pokazala se kao iznimno uspješna. Potaknula nas je na razmišljanje o medijskoj pismenosti, obogatila školski život i privukla učenike drugih škola u našu gimnaziju. Stoga s veseljem iščekujemo buduće projekte profesorice Šančić Bradač.

113 views

Recent Posts

See All

Razgovor s profesoricom Teom Kupak

1. Koja Vam je najljepša uspomena iz gimnazije? Najljepša uspomena je sigurno dugogodišnje prijateljstvo – moja je sadašnja najbolja...

Razgovor s profesoricom Marijom Jazvić

1. Koja Vam je najljepša uspomena iz gimnazije?  Nemam najdražu uspomenu, zato što ih je bilo doista puno. Išla sam u super razred, mi se...

Comments


bottom of page